2017. július 27., csütörtök

Minden régiből lehet valami új - bútorfelújítás DIY

.....mondta ezt Roky a Mancs őrjáratból, és milyen igaza volt. Kétgyerekes anyukaként nem szokatlan, hogy meséből idézek :)

Mint tudjátok, imádok festegetni, bútort felújítani, és végre elkészültem az eddigi legnagyobb projektemmel.


Mindig is tetszettek a hagyományos "paraszt" konyhai asztalok, és úgy hozta az élet, hogy kaptam egyet. Segítettem "Home Staging"-elni egy eladásra szánt házat, és mivel 1 hónapon belül eladták, így gyorsan ki kellett pakolni. Innen jött az asztal:




Az alap elgondolásom az volt, hogy feketére festem, a lapja viszont natúr fa felületű lesz. Maga a szerkezete tök jó állapotban volt, még a fiókja is, de a tetejével nem tudtam mit kezdeni, mert az el volt vetemedve, és nem is tömör fából készült. Így egy kis nehézségbe ütköztem, hogy honnan szerezzek rá szép natúr fa lapot. Mivel az építőipar teljesen le van terhelve, így esélyem sem volt, hogy egy ilyen "kis" munkára találjak asztalost. Mondjuk lett volna, aki megcsinálja, csak olyan árat kaptam rá, ami egy ilyen "csináld magad" projektben nem fért volna bele. 

Először így az aljának álltam neki. Annyira csiszoltam csak le, hogy a régi megfolyt festékek ne dudorodjanak ki, és a pattogzott részeket is eltüntettem róla. Aztán jöhetett rá az alapozó paszta és a festék, majd a matt lakk. ( Pentart anyagokkal dolgoztam) 

Ugyan ezt tettem a fiókkal is:



A neten rendeltem egy cuki kis üveg fogantyút, ami szerintem nagyon feldobja az összhatást. Nagyon komoly összeget fizettem érte, volt vagy 1.400,- Ft :)


Aztán a szerencse mellém szegődött, mert a Párom Nagybátyja meglátta a készülőfélben lévő asztalomat és kérdezte, hogy mi a tervem vele. Hát neki pont volt otthon egy régi fa asztallapja, aminek a hosszából ugyan vágni kellett, de szélességben pont megfelelő volt. Ilyen jó sötétre pácolt felületről volt szó, aminek az egyik oldala kicsit viseltesen nézett ki. 


De jó barátommal a csiszolómmal ezt is megoldottuk :)


A végére egészen szép felületet kaptam, aminek az egyik felén kipróbáltam lakkspray-t, de mivel el is fogyott a flakon az egyik oldalára, így a tetejét már a jól ismert Pentart matt lakkal kentem át. 



A végeredmény pedig egy csodás összhatású bútor lett, amit remélhetőleg még sokáig tudunk majd használni. Azt azért meg kell említenem, hogy megkaptam itthon az elején, hogy miért kell ilyeneket hazahoznom....aztán persze most már más a vélemény :)











A székek már egy korábbi projektből elkészültek, erről már olvashattatok itt.






Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél még több lakberendezési és dekorációs ötlettel találkozni, kövess a Pinterest-en vagy a Facebook-on is.

A festékeket a Színes Ötletek webáruházból rendeltem




2017. július 20., csütörtök

Jártamban, keltemben szúrta valami a szemem - avagy építési esztétikai hibák beltéri ajtóknál

Nem tartom magamat egy "háklis" embernek, de ha lakásról van szó, akkor nem nagyon van olyan apró hiba, amit ne vennék észre. Így történt ez most is egy kis családi hotel fürdőszobájában.

Szép új csempék, szaniterek, és egy jó vastag fehér csík az ajtó tok és a fal között.

Íme:


Ugye milyen bosszantó az ilyen? Nézegethetjük évekig, mert ezt bizony javítani nem nagyon lehet.

Ebben témában elég jártas vagyok, mivel 7-8 évet lehúztam a nyílászáró szakmában, és a diploma munkámat is ebből írtam :)  Amikor az ajtó sarokba kerül, akkor csak nagyon pontos falfül mérettel lehet esztétikailag szép csomópontot alkotni....vagy ha van hely, inkább tegyük beljebb a nyílást.

Ez a probléma leginkább a csempézett falak estén okoz esztétikai bakit, de találkoztam már olyannal is, amikor az átlagnál szélesebb tokborítást választottak, és annak nem volt elég hely a sarokban, így le kellett vágni az egyik szélét. Gondolhatjátok milyen szépen mutatott az egyébként gérbe vágott tokborítás, amikor a hosszanti oldala 4 cm volt, a tetején, meg 6.

Ahhoz, hogy elkerülhetőek legyenek ezek a problémák, már a falazáskor érdemes kiválasztani, hogy milyen típusú ajtó lesz a nyerő, és szakmai tanácsot kérni az eladótól az ügyben. Ugyanis hiába mutogatunk majd a kivitelezőre, ha mi sem voltunk felkészültek a témában.

Hogy érthető legyen ez a tokborítás dolog, itt van egy rajz róla.

Forrás: Mantu ajtóstúdió
Ez egy átlagos 5 centis borításra vonatkozik, de vannak eltérő méretekben is.

Még két dologra érdemes figyelni ebben az ügyben (szintén találkoztam ezekkel a problémákkal a valóságban)

1. Tetőtér beépítésnél a ferde falra is vigyázzunk!

Itt is megfelelő falfülre van szükség a beépítéshez, hogy a tokborítást ne keljen megvágni. A lényeg, hogy ne csak az ajtónyílás méretével számoljatok, hanem a tokborítás teljes szélességi méretével, és ez a magasságra is vonatkozik!

Itt egy szemléltető példa erre:

A helytelen kialakítás:

Itt pedig a helyes kialakítás :

2. Csempe magassága ajtónyílásnál!

Ez a probléma nem is annyira a fürdőszobában jellemző, mert ott elég magasra szokott menni a burkolat, de például a wc-ben már más a helyzet. Ha mondjuk csak 1,5 vagy 1,8 méterig van a csempe, akkor ott a falvastagságra még rájön a burkolat + ragasztó vastagsága is. Így azon a részen, ahol már csak a festett fal van, egy elég nagy rés keletkezik a tok és a fal között. Ezt mondjuk lehet orvosolni, de nem biztos, hogy szép lesz. Általában az ilyen mellékhelyiségek elég keskenyek, és szinte az ajtó faltól-falig ér, így nem szembetűnő az a hézag, de azért vannak olyan alaprajzi elrendezések, ahol viszont látszik. 

Egy kis odafigyeléssel ezek az apró, de annál bosszantóbb hibák kiküszöbölhetőek. 

Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél még több lakberendezési és dekorációs ötlettel találkozni, kövess a Pinterest-en vagy a Facebook-on is.