Előszóban annyit mondanék erről a dologról, hogy aki azt gondolja, hogy ez sufni tuning, akkor annak most nem tudok igazat adni, mert tényleg szép felületet lehet vele elérni. Persze nem ér fel egy komplett burkolat cserével, de mivel nagyon gyorsan megvan és mindez bontás nélkül, így azért ez nagy pozitívuma. Nem beszélve arról, hogy ha egy 30-40 éves felületet akarunk átfesteni, akkor ott nem lőhetünk mellé, mert tuti, hogy jobb lesz,mint volt.
A tartósságát én magam még nem tudom megmondani, de egy éves munkákat már láttam és hibátlanok voltak. A fali csempénél nem kap akkora igénybevételt, mint egy járólapnál. Padlófestésnél azért lehetnek sérülések, de könnyen javítható. Összességében azt tudomásul kell venni, hogy nem 10 évre szól egy ilyen átalakítás, így én ezt olyanoknak javasolnám, akiknek nem gond, ha pár év múlva át kell festeni, vagy pedig úgyis burkolatcserében gondolkodnak, de még nem most.
Most pedig jöjjön a munka menete. Megpróbálom olyan részletességgel leírni, hogy aki kezdőként szeretne belevágni, annak is érthető legyen. Egy ismerősöm már nagyon várja ezt a bejegyzést, mert Ő is neki akar vágni, de remélem azért többen lesztek, akik inspirációt tudtok meríteni belőle.
Első lépésként a hozzávalók (festékek és szerszámok) beszerzése volt a feladat. A festékeket külön részletezem majd. A festett felület akkor lesz a legszebb, ha hengerrel van lekenve. Én erre szivacshengert vettem. Ezt szinte bármilyen barkács vagy festék üzletben kaphattok ( pl OBI)
Valamint még kell maszkoló szalag, hogy ne kenjünk össze a csempén kívül mást is. Ha minden rétegre vizes bázisú festéket használtok (erről is lesz szó), akkor mást nem kell beszerezni, de ha lesz közte oldószeres, akkor kell higító is, mert mással nem tudjátok lemosni az ecseteket, vagy a hengert és tartozékait.
Ilyen felületről indultunk, és ilyen lett a tisztítás után:
A harmadik lépésként jött a maszkoló szalag, hogy ne kenjem össze a falat, vagy a villanykapcsolót.
Utána még volt egy kis javítani való, mivel elég régi felületről van szó, volt néhány lyuk a csempén, ilyen-olyan fali tartók végett. Azokat fugajavítóval tömtem be. Ezt akkor is javasolnám, ha a régi fuga helyenként kijött, mert a festés azt nem fogja kipótolni. Ez Lidl-s termék, szerintem erre tökéletesen megfelel, dolgoztam már vele máskor is.
A következő fázis, már az alapozás volt. Ez egy elég lényeges pont. Ahhoz, hogy a festék megtapadjon a csempén, egy olyan alapozó szükséges, amely hidat képez a csempe és a festék között, azaz segíti a tapadást. Erre nagyon sokféle alapozó létezik. Nekem a Harzo T-16-ot ajánlották, de sajnos nagyon kevés helyen lehet kapni. Én nem is tudtam szerezni időre, úgyhogy Otex alapozóval dolgoztam. Ami egyébként szuper, csak annyi a bajom vele, hogy ez oldószeres, a Harzo viszont vizes bázisú. Az oldószeres festék nekem nagy ellenségem, mert szaga van, és csak higítóval lehet lemosni, ami szintén büdös, meg nem valami környezetbarát cucc...szerintem. Persze biztosan jobban bírja az erős igénybevételt, mint a vizes bázisú társai, szóval ezt mindenki döntse el maga, hogy melyiket választja. Egyébként valaki még alapozó használatát sem tartja "kötelezőnek", de azért aki már festett csempét, az erősen javasolja.
Így nézett ki a felület az alapozás után:
Az alapozást ugyan úgy,mint a festés többi részét is a fugák és sarkok, valamint a hengerrel nem elérhető helyek kikenésével kell kezdeni. Ez azért javasolt így, mert ezt ecsettel tudjuk elvégezni, és az ecsettel felhordott felület nem olyan szép egyenletes, mint hengerrel. Amikor meg a nagy felületet hengereljük, az elsimítja az ecset által hagyott csíkokat. Az alapozás még arra is jó, ha pl sötét felületet akartok világosra festeni, akkor ezzel már adtok neki egy fedést, így kevesebb réteg elég lehet magából a festékből.
A hatodik lépés már a szín felhordása volt. Itt is a fugákkal kezdtem, majd jött a henger. A festéknek a Lignocolor krétafestéket választottuk, abból is a Storm színt. Nagyon jól fed, és pont megfelelő az állaga ennek a festéknek. Szinte bármilyen felületre alkalmazható. Webshopból lehet rendelni innen. Nagyon gyorsan szárad. Ebben a sötét színben nekünk elég volt két rétegben felvinni.
A Lignocolor festék:
Első réteg után, még száradás alatt:
Másodig réteg után. A teljes száradást követően abszolút foltmentes lesz a felület
Az utolsó fázis a lakkozás, amit szintén két rétegben kell felhordani ugyan úgy, mint a festéket. lezárásnak mi vizes bázisú parketta lakkot választottunk. Konkrétan ezt:
A végeredmény pedig pont megfelelően fényes (selyemfényű) , sima, egyenletes felület lett, már amennyire az eredeti csempe egyenletes volt :)
A sötét színnel nem tudtunk rögtön megbarátkozni, kicsit meg is ijedtünk, hogy mellé lőttünk, de aztán egyre jobban tetszett. Persze még tervezünk ezzel a színnel pár kiegészítőt, vagy pl asztal lábat lefesteni, hogy összhangba kerüljön az új csempével.
Az anyagok összességében 20 ezer Forintba kerültek, de kb a felét használtuk fel, így a költség nagyjából 10-12 ezer Forint lehet. A teljes lefestett csempe felület, pedig kb 6 m2. A munka hossza pedig a száradási időtől függ ( oldószeresnél több), de vizes bázisú cuccoknál két nap alatt megvan az összes réteg száradással együtt.
Mi örülünk a végeredménynek és biztos, hogy én nem állok meg egynél.
Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél még több lakberendezési és dekorációs ötlettel találkozni, kövess a Pinterest-en vagy a Facebook-on is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése