2016. augusztus 25., csütörtök

Home Staging alapjai, avagy az ingatlanfelkészítés eladásra apró praktikái

A sikertelen ingatlan eladásnak számos oka lehet. Például lehetnek olyan hibák, melyeket éppen az ingatlaneladók követnek el.  

Adom, nem adom

-        Az ingatlan tulajdonosa árulja ugyan otthonát, de nem készült fel arra, hogy azt megvegyék. Ennek az az egyszerű oka, hogy nem tud hova menni, így visszalép az eladástól, vagy a vevő lép vissza, mert döntésképtelen a tulajdonos. Ha elkezdem hirdetni a lakásomat, akkor akár már holnap is jelentkezhet rá valaki, hogy megvegye. Így fontos, hogy legyen forgatókönyvem a hogyan továbbra!

Csak pontosan kérem!

-       Több ingatlanosnál meghirdetik, és más árakat, más adatokat adnak meg. Ragaszkodni kell ahhoz, hogy minden ingatlanközvetítőnél azonos paraméterek szerepeljenek az ingatlanról, mert csak így lesz hiteles.

Katt!

-       Alapvető hiba a sokszor pocsék, homályos, rossz szögből fotózott, sötét képek. De láttam már fejjel lefelé fordított képet is a hirdetéshez feltöltve. A képek adják az első benyomást az ingatlanról, és ha azok a lakás nem előnyös oldalát mutatják, akkor az a benyomás sem lesz pozitív. Lehetőleg nappali fénynél készüljenek a képek és ehhez alkalmas eszközzel. Lehet részleteket is kiemelni egy-egy szobából, de a tereket is meg kell mutatnunk a képeinken.



Mennyi az annyi?
-
Ha nem reális áron akarjuk az ingatlanunkat értékesíteni, akkor az, nem lesz vonzó a vevőknek. Rengeteg hirdetés közül lehet válogatni, és sok hasonló paraméterekkel rendelkező lakás vagy ház van a kínálatban, ezért nagyon fontos a megfelelő ár/értékarány meghatározása. Persze, ha mi valami többet adunk, mint az átlag, akkor lehetünk drágábbak, de a kiindulási alap akkor sem lehet a csillagos ég, hacsak nem van időnk kivárni azt a vevőt, aki megveszik drágán is.

Csillogjon, villogjon!

-        Az alapvető hibák közé tartozik, hogy már a hirdetés képein is látszik a rendetlenség, néha még a kosz is. Olvastam ugyan olyan kommentet egy ilyen témájú cikknél, hogy: „ Engem nem érdekel, ha kosz van, majd én kitakarítok, ha megveszem”. Lehet, van pár ember, aki így gondolkodik, de a többség nem. Ahogy a képeken is, úgy a személyes megtekintésnél is alap elvárás a makulátlan tisztaság, és rend (ez vonatkozik a kertre is csalási házak esetében) Mivel az előbbiekben már írtam, az első benyomás nagyon fontos. Sokszor már ott eldől, hogy lesz-e üzlet vagy nem. Ha eladóként nem is így gondoljuk, de mivel a vevők nagy része viszont így, ezért az ő fejükkel kell gondolkodnunk az eladásnál. Nekik tetsző dolgokat kell mutatnunk.

Alaprajz van? 

-       Egyre több hirdetésnél találkozok már alaprajzokkal, régebben ez nem így volt. Úgy látszik azért haladunk a jó irány felé. A vevők szeretik, mert a képek alapján nem tudják elképzelni, és sokszor nem is látszik a helyiségek elrendezése. Az alaprajz akkor jó, ha méretarányos, és pontos. Egy tervrajzról fotózott alaprajz, rossz minőségben sem megfelelő, van, hogy még nagyítva se látni belőle semmit.

Dobozoljunk!

-         Az utolsó, de annál nagyobb hiba, amivel találkozni lehet, az a túlzsúfolt lakás. Nekünk, ott élőknek lehet, hogy nem az, mert mi így szeretjük. A konyhában minden elérhető helyen van, a gyerekjátékok rendben vannak ugyan, de dugig van vele a nappali, a könyvespolc roskadozik sok könyvtől, a fürdőszobában kéznél van minden pipere, a hűtőn a sok mágnes és gyerekrajz. Az otthonunk tele van személyes dolgainkkal, képekkel, emléktárgyakkal. Ezek nekünk mind kedves dolgok, de a vevőknek nem azok, még akkor sem, ha cukik azok a képek.

Ha valaki lakást akar vásárolni, akkor a kereteihez mérten ugyan, de érzelmi alapon fog dönteni. A mi személyes tárgyaink miatt, nem fogja érezni, hogy ez az ő otthona lesz. A zsúfoltság miatt, pedig a térérzete is kisebb lesz, mint a valóság. Ha már úgyis rákészültünk a költözésre, akkor tessék elkezdeni dobozolni. Minden olyan dolgot, amit nem használunk nap, mint nap. Tudom, hogy például a gyerekjátékokat nem lehet kipucolni a lakásból, mert az háborúhoz vezetne, de a fotó erejéig legalább tegyük el őket szem elől.

Ha a fentieket betartjuk és alkalmazzuk, már sokat tettünk az eladás érdekében. Aki azonban biztosra akar menni, annak még vannak lehetőségei, nem is kevés, de ezt egy másik bejegyzésben olvashatjátok, ez már így is hosszúra sikeredett. 



Ha még több lakberendezési ötlettel szeretnétek találkozni, akkor kövessetek a facebook-on is.


2016. augusztus 22., hétfő

Horgolt kosarak a Tesó jóvoltából

A nagyobbik nővérkém egyik nagy hobbija a horgolás. Kosarak, sapkák, kis takarók születtek a kezei alatt.

Én most csak a kosarakat emelném ki, mivel azok tartoznak a lakberendezéshez.
Egy jól eltalált színnel, ékes dísze lehet lakásunknak. Én imádom őket. Főleg a két gyerkőc miatt is, mert játéktárolóból sosem elég. Meg is ígértem magamnak, hogy megtanulok kosarat horgolni, úgyhogy újabb kihívás elé nézek. Tanítóm már adott, már csak bele kell vágni.

A neten rengeteg kosár horgolás mintával találkozhattok, szóval horgolásra fel!

Nővérem munkái:




Ha még több lakberendezési ötlettel szeretnétek találkozni, akkor kövessetek a facebook-on is.


Hobby Beton - A kezdetek

Az építészetben már régóta teret hódított magának a látszó beton felület. Nagy kedvencem a beton konyhapult. Erről majd regélek még a blogon, de most haladjunk kisebb lépésekkel.

A kedvenc kézműves blogomon, (Színes Ötletek) melyhez kötődik személyes ismeretségem is, található jó néhány hobby betonból készíthető dekorációs ötlet. Ez inspirált engem is az első ilyen projektemhez.

Egy hobby kellék webáruházból rendeltem hozzá speciálisan erre a célra szolgáló betont, mert ezzel tudom a legszebb felületet elérni.
Először egy tál elkészítését tűztem ki célul, mivel arra valóban szükségem volt. Az előszobába kellett, ahova az apróságokat tesszük, pl. kulcsok.
A Színes Ötletek oldalon találtam egy kis füzetecskét is, mely kezdőknek szólt, hát rácsaptam arra is, és nekifogtam
Akit érdekel a füzetecske: Lakásdíszek kezdőknek betonból


A készítés menete:

A betontárgyak öntéséhez felhasználhatunk műanyag, erős karton, szilikon, fém, fa és gumi sablonokat.  Azokat a formákat, melyeket később nem tudunk levágni a kész betonról, kenjük be alaposan olajjal, hogy könnyen ki tudjuk majd emelni. Én alulra üveget használtam, és hibáztam is egy nagyot, mert az olaj valószínűleg lefolyt az oldalán és így belekötött.

Ha kikentük a formát, akkor álljunk neki a beton összeállításának, mert gyorsan köt. Mivel a száraz beton porzik, így a keverést inkább a szabadban végezzük el. A kiöntendő formához szükséges betont úgy tudjuk meghatározni, ha a kiöntendő formát vízzel töltjük meg, majd ehhez a mennyiséghez adjuk az előírt betont. ( Ez a remek ötlet is a füzetecskéből való) Én sima kanállal kevertem össze, könnyen le tudtam mosni, persze azonnal víz alá tettem, a keverőtállal együtt.

A kiöntésnél ügyeljünk, hogy a beton egyenletesen oszoljon el mindenhol, majd ütögetéssel, rázással eltüntethetjük a levegőbuborékok nagy részét. A felső tálba, ami a belső formát adta, súlyokat tettem, mert különben felnyomja a beton.
Minimum egy napig ne vegyük ki az öntőformából, és addig is vízszintes felületen tároljuk.  A beton elméleti kötési ideje 28 nap, de kisebb tárgyaknál, elég 1-2 hét.

Íme, ilyen lett: 

Nem állok meg egy tálnál, már tervezem a következő beton dísztárgyamat. Igazán fel lehet vele dobni a lakást.


Ha még több lakberendezési ötlettel szeretnétek találkozni, akkor kövessetek a facebook-on is.


Kültéri bárasztal napozóágyból - házilag

Van egy jó kis fedett teraszunk, amit nem igazán használtunk ki eddig. Ennek legfőbb oka a Labrador kutyánk. Cuki kis teremtmény, de szorult bele némi szemtelenség, és szófogadatlanság. Így esélyem sem volt egy hagyományos kerti garnitúrát telepíteni a teraszra, mivel azonnal az ölünkben teremne, vagy levenne mindent az asztalról. Az egyetlen megoldásként a bárasztal jöhetett szóba.

Volt egy fa napozóágyam, amit már 3 éve nem használtam, merthogy anyuka lettem, így a pihentető napozás egy időre kilőve az életemből. A nem szakszerű tárolásból adódóan a napozóágy eltörött. A fekvő felülete ép maradt. Innen jött az ötlet, hogy akkor ez az ágy bárasztalként fog újjá születni.

A négy lábnak valót kellett csak megvenni hozzá (10*10-es fenyő gerenda). Az asztal elkészítését kedves ezermester szomszédom végezte.
Az asztal magasságát egy ikeás bárszékhez igazítottuk. 

Festés előtti állapot:



Rám a csiszolás és a festés maradt. Mivel a teteje meranti fából készült, ami eleve sötét volt, a lábai meg fenyőből, így az eredeti tervem az volt, hogy feketére festem, hogy ne legyen színeltérés. Aztán a kezembe akadt egy paliszander kültéri pác, gondoltam ez égi jel, hogy kezdjek már el festeni.





A végeredménnyel elégedett vagyok, itthon mindenkinek tetszett :)





A két ikea széket is le fogom festeni, egyrészt a szín miatt, másrészt meg ez egy beltéri széknek készült, így a lakkozása nem fogja bírni a nedvességet. 

Ha még több lakberendezési ötlettel szeretnétek találkozni, akkor kövessetek a facebook-on is.

2016. augusztus 21., vasárnap

Mi az a DIY?

Mióta rákattantam a kézműves, és egyéb lakberendezéssel foglalkozó ötletgazdag blogokra, egyre többször találkoztam a Diy szóval. Mivel az agyam nem jár egy rugóra az angollal, így nekem rá kellett guglizni. ( I love google) Szóval a Diy egy rövidítés: Do it yourself, magyarul „csináld magad”.

Manapság egyre elterjedtebb a „csináld magad mozgalom", és ennek én személy szerint nagyon örülök. Olyan ötletekkel találkozhatunk a Diy blogokon, amiket egy kis hozzáértéssel el tudunk sajátítani, és ezzel az egész otthonunkat, ide értve a kertet is, kidekorálhatjuk. Nem is akárhogyan.
Régebben úgy gondoltam, hogy a csináld magad dolgok, olyan sufnituningok, de most már olyan kidolgozott, precíz technikákkal lehet találkozni, hogy ha pontosan követjük az utasításokat, akkor arról senki nem mondja majd meg, hogy nem készen vettük. 


Ha még több lakberendezési ötlettel szeretnétek találkozni, akkor kövessetek a facebook-on is.


Eladó a lakásom! – Ingatlanhirdetések kritikus szemmel

Mielőtt a Home Staging- ről írnék, egy kis előzményismertetéssel kezdeném, hogy miért kezdett el érdekelni ez a téma.
Jó 4 éve rendszeres látogatója vagyok a különböző ingatlanhirdetési portáloknak, mivel én is keresem álmaim otthonát.  Még mielőtt bármit is hallottam volna a Home Staging-ről, (igaz szakmámból kifolyólag van némi rálátásom az ingatlan bizniszre) magamban morogtam, hogy lehet ilyen ingatlan hirdetéseket feltenni? Több dolog is zavart.

Most akkor mekkora?

Az egyik általános hiba, amit elkövetnek a hirdetők (tulajdonos vagy ingatlanközvetítő), hogy pontatlan adatokat adnak meg a hirdetésekben. Ez anélkül is feltűnt, hogy ismerném az ingatlant, hiszen az egyik hirdetésben az szerepel, hogy 150 nm az épület, 1500 nm telekkel, a másik hirdetésben ugyan az az ingatlan már 180 nm-ről ír, egy 1650 nm-es telekkel.  Az eltérő árakról nem is beszélve. Ez vonzó lehet bárki számára? Szerintem nem.

A másik dolog, ami nyomot hagyott bennem a ház, lakás rossz képének mutatása. Konkrét példáim:

Szegény WC

Egy viszonylag új építésű ingatlan hirdetésében láttam a következő képet. A fürdőszobában a wc-re egy cetli volt ragasztva a következő felirattal „Nem működik”. Ez az ingatlan legalább 3 évig hirdetve volt, és ez az ominózus kép végig ott csúfoskodott. Gondolom időközben működőképessé vált az a szegény wc, de valamiért nem tartották fontosnak új képet készíteni róla. Bár én ezt a cetlit már eleve nem fotóztam volna le.

Hegyekben a mosatlan

A többi olyan fotó, ami szerintem és a Home Staging szerint sem való az ingatlan hirdetésekbe, azok a képek, melyeken az elsődleges, ami feltűnik, az a rendetlenség és a kosz. Nem egyszer láttam olyan konyhát, melyben a mosatlan hegyekben hevert. A fürdőszobában a szárítón a melltartó vagy az alsónadrág lógott. A ház falához bontott ablakok voltak támasztva, derékig ért a gaz a kertben és még sorolhatnám.
Hasonló témában olvastam olyan kommenteket is, hogy mit érdekel minket a kosz, majd az új tulajdonos kitakarít. Aki a kosz és káosz mögött látja a lehetőséget, annak szerencséje van, mert az emberek azon kevés százalékához tartozik, akik lelki szemeik előtt már látják a saját berendezett otthonukat, de többség nem rendelkezik ezzel a képességgel. A későbbiekben még konkrétabban írok erről a témáról.

Találkoztam ellenpéldákkal is, amikor felfigyeltem egy ingatlanra, hogy ez valami más. Ezek a képek úgy néznek ki, mintha egy magazinba fotózták volna őket - De szuper lakás- Ez volt az első benyomásom.

A negatív minták, és a magazinfotós képek láttán jutottam el oda, hogy a hirdetések többségével valami nincs rendben, és hogy más út is vezet az ingatlan eladáshoz!

Ha még több lakberendezési ötlettel szeretnétek találkozni, akkor kövessetek a facebook-on is.

2016. augusztus 20., szombat

Ha 1 hónapja hirdetik az eladó ingatlant, akkor az már régóta van a piacon! Hogyan? Hol van Ilyen?

Nem sok időm van tévét nézni a két kis gyerkőcöm miatt, de még az első terhességem előtt és alatt még volt valamennyi.

Olyan csatornákon „lógtam”, melyeken külföldi lakberendezési vagy ingatlannal foglalkozó műsorok mennek, ezek többnyire valóságshow-k (varietié). Több kedvencem is lett közülük, például az „Álomotthon” és a „Venni vagy nem venni” az Ikrekkel (Jonathan és Drew Scott) vagy az „Eladhatatlanok”

Álomotthon

Az „Álomotthon”-ban láttam először azt, hogy ha már egy hónapja a piacon van egy ingatlan, akkor az már soknak számít, így van esély alkudni. Na ezen jókat nevettünk a párommal, hogy ezek miről beszélnek? Nálunk hónapokig, sőt évekig hirdetik az ingatlanokat. Biztos kiakadnának az ikrek, ha Magyarországon ingatlanoznának.

Na de, hogy is működik ez náluk?

A „Venni vagy nem venni” című műsorban pároknak segítenek a meglévő házukat jó áron eladni és egy új otthont keresni.  A Scott testvérek meggyőzik a tulajdonosokat, hogy az eladni kívánt ingatlant készítsék fel az eladásra, jelen esetben költsenek rá egy adott összeget, mert a ráfordított összeg többszörösen megtérül az eladásnál.

De ami a legfontosabb, hogy ezáltal hamar el tudják adni az ingatlant.

-         Persze most biztos jönnének a megszokott kérdések, hogy „Miből költsek az ingatlanra?”, meg, hogy „Miért költenék rá, hiszen el akarom adni, majd az új tulajdonos a saját ízlése szerint alakítja”. Ezek jogos kérdésnek látszanak, ezt a témát is ki fogom vesézni.


Szóval a végeredmény az lesz, hogy a meglévő házuk úgy néz ki, mint egy lakberendezési magazinban lévő otthon, és persze hamar ajánlatot is tesznek rá, és valóban megtérül a ráfordított összeg. ( Persze ez „csak” egy műsor, de higgyétek el, a valóságban is így van)

A másik műsor, az „Eladhatatlanok” (itt találkoztam először a Home Staging kifejezéssel) pedig konkrétan arról szól, hogy a régóta hirdetett ingatlanokat megvizsgálják, hogy vajon miért nem sikerül eladni.

Ezekről a lakásokról az első benyomás szinte mindig ugyan az: lehangolóak, túlzsúfoltak, és a dizájnt illetően idejét múltak. Aztán jönnek a mentő ötletek a szakértőktől, és akár egészen kicsi ráfordítással is piacképes ingatlant varázsolnak belőlük. A titok pedig az, hogy megmutatják a vevőknek a lakásban rejlő lehetőségeket, hogy az ingatlanba belépve el tudja képzelni, hogy ez lesz az ő új otthona.

Home Staging

Már említettem, hogy ebben a műsorban hallottam először a Home Staging-ről. Rá is kerestem az interneten (ennek már két éve), hogy mi lehet ez pontosan, és láss csodát kis hazánkban is vannak Home Staging szakértők. Igaz még akkor talán gyerek cipőben járt a dolog, de mára már egyre elterjedtebb, és persze a lényeg, hogy működik nálunk is!

A számomra leghitelesebb ilyen szakértő oldalán meg is találtam annak az ingatlannak a képeit, amire anno felfigyeltem (az előző bejegyzésben leírt „magazinfotós” képek Itt). Itt érett meg bennem a gondolat, hogy ezzel érdemes foglalkozni, mert én magam is elcsábultam a képek láttán, és mint kiderült ez egy tudatos ingatlanfelkészítés volt eladásra.

Ha még több lakberendezési ötlettel szeretnétek találkozni, akkor kövessetek a facebook-on is.